1. Adli Bilişim Nedir ? - Forensics -

208
GALAKS1
Off Topic
40
0

*****
Vip Üye
Konuyu Başlatan
  • 163
  • 10
  • 33

Para: 1,613.52TL
#1
"Nedir Bu Adli Bilişim ?"
[Resim: ExM2dx.jpg]

İlk olarak çeşitli referanslardan faydalanarak "Nedir" sorusuna olabildiğince farklı cevaplar verelim :
[Resim: ExMmsP.png]

"Adli Bilişim kısaca, elektronik verilerin mahkemelerde delil olarak kabul edilecek şekilde toplanması ve analizi sürecidir. Tüm sürecin doğru olarak yönetilebilmesi için Adli Bilişim uzmanlarınca uluslar arası prosedür ve metodolojiler kullanılır."

-Tuncay Beşikçi

[Resim: ExMmsP.png]

"Adli bilişim, elektromanyetik ve elektrooptik ortamlarda muhafaza edilen veya bu ortamlarca iletilen ses, görüntü, veri, bilgi veya bunların birleşiminden oluşan her türlü bilişim nesnesinin, mahkemede sayısal delil niteliği taşıyacak şekilde tanımlanması, elde edilmesi, saklanması, incelenmesi ve mahkemeye sunulması çalışmaları bütünüdür. "
- Vikipedi
[Resim: ExMmsP.png]

"Adli soruşturmada dijital delillerin alınması, analizi ve kullanılmasıdır.İronik olarak,adli bilişim kanıt kaynağı olarak bilgisayarlarla sınırlı değildir. Dijital dosyaları depolayabilen herhangi bir ortam, adli araştırmacı için potansiyel bir kanıt kaynağıdır. Bu nedenle, adli bilişim dijital dosyaların incelenmesi içerir.


Adli bilişim, delillerin elde edilmesi,incelenmesi ve mahkemede kabul edilebilirliği nedeniyle bir bilimdir. Ek olarak, dijital kanıtları almak ve analiz etmek için kullanılan araçlar, uzun yıllar boyunca bilimsel testlere tabi tutulmuştur. Aslında, adli tıp kelimesi “mahkemeye getirmek” anlamına gelir. Bu tanım, soruşturmada kullanılan dijital kanıtların, adli olarak sağlıklı bir şekilde ele alınması ve analiz edilmesi gerektiği anlamına gelir. Adli olarak sağlam olan, dijital kanıtların edinilmesi sırasında ve soruşturma süreci boyunca kanıtların orijinal haliyle kalması gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, kanıtlarla temas halinde olan herkes Gözaltı Zinciri formunda dikkate alınmalı ve belgelenmelidir.


Adli bilişim,bazen ceza davalarında suçlayıcı delil olarak kullanılır ve çoğu zaman telkinsiz delil olarak adlandırılır. Bununla birlikte, dijital kanıt münferit kanıt olarak kullanılabilir veya bir davalının masumiyetini kanıtlamak için kullanılan kanıtlar olarak kullanılabilir."

- 'A Practical Guide to Computer Forensics Investigations' by Darren R. Hayes
[Resim: ExMmsP.png]

"Sosyal hayatta insanlarla tanıştığım zaman, isimlerin öğreniminden sonraki ilk soru, “Ne yaparsınız?” Dır. Cevabım ise, “Adli bilişim uzmanı” olur. Çoğu insan parmak izlerini veya kanı içeren bir şey yaptığımı farz ediyor, sanırım bilgisayar güvenliğinden daha kolay kavranması, bazı kişilerin bilgisayarları fiziksel olarak koruduğumu düşünmelerine neden olabilir. Bu yüzden size benzer durumlarda yardımcı olmak için,verebileceğiniz bir cevabımı söyleyeyim: İnsanlara bilgisayarlarında kullandıkları kötü şeyleri bulduğumu söylüyorum.

Soruyu, mahkemede ifade verirken olduğu gibi, daha resmi bir biçimde sorduğumda, cevabım şöyle:

Adli bilişim, bir bilgisayar sisteminde gerçekleşen geçmiş eylemleri adli bilişim kullanarak belirleme ve anlama pratiğidir."

- 'Computer Forensics InfoSec Pro Guide' by David Cowen
Önceki Konu
Sonraki Konu


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
[Hardware Tutorial] Cache Memory Nedir ? GALAKS1 0 48 02-11-2019, Saat: 16:25
Son Yorum: GALAKS1
[Hardware Tutorial] Ram Nedir ? GALAKS1 2 66 02-11-2019, Saat: 16:04
Son Yorum: paradiz


Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi